2008 

červenec 2008

Runflaty netrápí pouze řidiče

Před několika lety se na autech poprvé objevil zcela nový typ pneumatik, pojmenovaný RUN FLAT, přičemž jedním z pionýrů v jejich zavádění byla mnichovská značka BMW. Předností RUN FLATŮ je možnost jízdy i v případě velkého poklesu tlaku vzduchu v pneumatice, což je zásluhou zesílených boků. Díky tomu tak můžete zapomenout na dřívější proceduru s výměnou „píchlého“ kola často se odehrávající na krajnici silnice.

Každé dobrá věc má však i stinné stránky. Řada uživatelů si tak často stěžuje na velmi omezený komfort na nerovnostech, kdy i komfortně laděný vůz na dírách drncá, jak tvrdý sporťák. Ani automechanici nemají tyto pneumatiky příliš v lásce. Třeba první nazutí nového pláště na běžné zouvačce prostě neuděláte. Ani demontáž pneumatiky z ráfku není nijak snadná. V obou případech totiž riskujete prasknutí, či roztržení takzvané patky pláště (to je to co přilne k ráfku).

 

červen 2008

Když značky šidí servis...

Dodržování servisních plánů, předepsaných intervalů a postupů bývá motoristickou veřejností vnímáno jako záruka bezproblémového provozu automobilu. Pravidelně servisovaná ojetina mívá větší cenu než ta, u které již majitel se sousedem automechanikem přemýšleli, co vše by se nemuselo vyměnit či mohlo vydržet déle. V posledních letech však oficiální servisní plány stále častěji sledují jiné cíle, než bezproblémovou funkci automobilu.

Očekávané servisní náklady, tedy seznam a cena úkonů, které bude automobil v průběhu předpokládaného kilometrového nájezdu potřebovat, jsou totiž důležitým kritériem zejména pro firmy nakupující větší množství automobilů. Tzv. fleetové prodeje jsou pro každou automobilku velice zajímavé a snaží se mimo jiné, aby i očekávané servisní náklady byly co nejnižší. Někdy toho dosahují konstrukčními úpravami (třeba použitím ocelového řetězu pro pohon rozvodů), jindy bohužel jen vírou, že rozvodový řemen či motorový olej vydrží více než dříve, vždyť přeci kvalita těchto věcí se jejich vývojem zlepšuje. Ve skutečnosti dochází ke stále většímu využívání rezerv v životnosti součástí, které zde byly pro případ, že provoz konkrétního vozu bude náročnější, než výrobce očekával. Snižování předpokládaných servisních nákladů tak vede ke zvyšování těch neočekávaných, to když na motoru se zcela zdegradovaným olejem odejde špatně mazané turbodmychadlo či se přetrhne rozvodový řemen. Informovaný přejímací technik by proto měl nabídnout včasnější provedení některých operací údržby. Český zákazník to často vnímá jako trik, jak z jeho kapsy vytáhnout další peníze, ale zejména u následujících vozů mu to může naopak dost peněz ušetřit.

BMW 5 (E60). Předpokladem dlouhé životnosti a bezproblémové funkce automatické převodovky vždy byly pravidelné výměny speciálního oleje. Jsou však drahé a náročné na čas i kvalitu provedení, proto je u aktuální řady 5 mnichovský výrobce jednoduše vypustil ze servisního plánu. Těch 150 až 200 tisíc km totiž kvalitní převodovka značky ZF najede s původním olejem. A po nás potopa. Dobré servisy BMW vám proto po sto tisících kilometrech výměnu oleje a filtru samy nabídnou.

FIAT BRAVO 1,6 MULTIJET 16V. Variabilní servisní intervaly lze tolerovat, když má auto dostatečnou schopnost rozpoznat rychlost stárnutí oleje. Lepší než předpokládat jej podle počtu studených startů a stylu jízdy (koncern VW) je měřit jeho viskozitu k tomu určeným čidlem (BMW, Mercedes-Benz). Bohužel mnozí výrobci pouze prodlužují pevné servisní intervaly. Nejnověji Fiat u nového motoru 1,6 Multijet 16V předepisuje výměnu bezpopelného motorového oleje SAE 5W-30 až po 35 tisících km. Díky použití čidla hladiny oleje (alespoň to) je motorista informován o nutnosti jej dolévat a pravděpodobně tak část z náplně vlastně sám vymění, ale přesto s klidným svědomým mohou tak dlouhé intervaly dodržovat jen ti, kteří jezdí převážně na dlouhé cesty. Při mětském provozu a vyšším počtu studených startů doporučujeme zkrátit jej alespoň na 20 tisíc km

FORD 2,5 DURATEC 20V. Pod kapotou modelů Ford Focus ST, dále Mondeo, Galaxy, S-Max a nejnověji i Kuga se můžeme setkat s přeplňovaným řadovým pětiválcem získaným od automobilky Volvo. Výrobce u něj udává životnost rozvodového řemene 240 tisíc km. Člověk by myslel, že je to dáno extrémní náročností jeho výměny, že pětiválec natěsno vměstnaný mezi podběhy bude muset ven. Skutečnost je překvapivá: Výměna se provádí na vozidle a mechanikovi na ní mají stačit pouhé dvě normohodiny. Není proto důvod testovat, zda gumotextilní řemen skutečně vydrží čtvrt miliónu kilometrů, nebo zda praskne a zohýbá všech dvacet ventilů.

PSA/FORD 1,4 A 1,6 HDI/TDCI. Moderní malé hliníkové diesely byly v roce 2001 prvními s extrémně dlouhým intervalem pro výměnu rozvodového řemene (240 000 km). Zodpovědní přejímací technici naštěstí tenkému řemenu nevěří a obvykle po 150 tisících km nebo šesti letech doporučují jeho výměnu. Zákazníci obvykle chápou...

Když náhodou rozvodový řemen nevydrží čtvrt miliónu, tak to vlastně ničemu nevadí. Auta už jsou dávno odebraná a zaplacená, nyní navíc automobilka dostane další peníze za drahou opravu. Značky by byly samy proti sobě, kdyby se zákazníky jednaly férově.

 

červen 2008

Neklekejte na vyhřívané sedačky

Elektricky vyhřívané sedačky jsou oblíbeným prvkem výbavy zvyšujícím prodejnost ojetého automobilu. Zvláště u vozů se vznětovými motory, jejichž topení má v zimě pomalý nástup, či u aut s koženým čalouněním, které má vysokou tepelnou kapacitu a po ránu dlouho „studí“, je ocení asi každý z nás. V některých autech fungují i po dvaceti letech, v jiných jejich účinek rychle slábne až se vytratí docela. Příčinou bývá přerušení vodičů pod čalouněním, které mají podobu tenké ocelové síťky. Její pružnost je dostatečná, aby se nepotrhala při takových deformacích čalounění, jaké vznikají při běžné jízdě. Pokud však někdo celou svojí vahou zaboří do sedačky špičaté koleno, nemůže se divit, že vyhřívání přestane fungovat. Ruku na srdce, jak často se do auta pro něco natahujete tímto způsobem?

 

květen 2008

Hlava u vidlicových motorů

Poznat na vidlicovém motoru, která z jeho hlav je vpravo a která vlevo, je mnohdy oříškem i pro zkušeného mechanika. Za to nemůže pouze jeho případná neznalost, ale i samotní výrobci. Zatímco ti v Evropě to počítají vždy z pohledu mechanika na auto – tedy zepředu, Američané na to jdou přesně obráceně – z pohledu řidiče. Dobrým příkladem je Ford Explorer. U něj je také z pohledu řidiče levá řada válců současně pravou z pohledu mechanika. Proč to výrobci automobilů nesjednotí je záhadou. Důvodem však asi bude lpění na tradice.


„Evropský“ pohled je o něco logičtější, neboť opravovat motor auta ze sedadla řidiče jde velice špatně ...

 

duben 2008

AAA Auto chtějí mít síť servisů

Největší tuzemská síť autobazarů AAA Auto chce v tuzemsku otevřít vlastní síť nejméně 30 autoservisů. První už otevřela, a to u svého čimického autocentra (Praha 8), další servis otevře v příštích měsících v Řepích (Praha 6). AAA Auto dosud provozovalo servisní služby jen v rámci přípravy vykoupených vozidel pro prodej. Nyní chce nabídnout komplexní servis všem motoristům, majitelé vozů z AAA budou mít slevu. Průměrná hodinová sazba nového servisu AAA Auto by se měla pohybovat kolem 450 Kč bez DPH. To je cena srovnatelná s cenou neznačkových servisů a přibližně poloviční proti průměru pražských autorizovaných opraven.

 

únor 2008

Už nová auta mívají špatné díly

V našem časopise zcela záměrně poukazujeme na slabiny třeba i jednotlivých dílů automobilů různých modelů. U ojetých aut je to pro čtenáře důležité. V Německu jdou ale ještě dál. Firma Meyle postavila svou strategii na konstrukci a výrobě určitých dílů pro nové modely aut, které se ukázaly být Achillovými patami. Využívají k tomu i novinářské testy a výsledky prověrek ve stanicích technické kontroly.

Takto se například přišlo na problémy vozů Volkswagen Sharan, Ford Galaxy a Seat Alhambra. U těchto modelů (jde o identické vozy, vyráběly se několik let na jedné výrobní lince) docházelo po krátké době ke zhoršení jízdních vlastností. Příčinou byly vytlučené čepy řízení. Firma Meyle ve svém vývojovém středisku  zkonstruovala čepy, v nichž u poměrně těžkých velkoprostorových vozů zmenšila tlaky vznikající za jízdy na pouzdro čepu. Dosáhla toho prostým zvětšením průměru kulového čepu o pět milimetrů, tedy z 22 na 27 mm, čímž se zvýšila životnost těchto čepů o polovinu.

Obdobnou cestou úpravy původního dílu se pustila firma Meyle do „přetvarování“ ocelového pouzdra silentbloku horního uložení tlumičů pro vozy BMW typů E30, E36, E46, Z1, Z3 a Z4. Uvolněním ocelové tyčky tlumiče z pryže silentbloku se totiž i u zánovních „bavoráků“ v některých situacích za jízdy ozýval hluk – jakési tlučení – z přední nápravy. Výsledkem úpravy náhradního dílu je opět větší životnost silentbloku tlumiče a ticho za jízdy. Dále firma Meyle společně se zkušebnami TÜV podrobila zkoumání hlučnější přední nápravy Audi A4, A6, A8, Volkswagenu Passat i Škody Superb. Odhalila  důležitou maličkost jakou je pouzdro uchycení ramene čtyřprvkové přední nápravy (jiné než McPherson), která lépe zaručuje stabilitu stopy a zamezuje přenášení sil z přejíždění nerovností do řízení. I tady nabídl jako náhradní díl pouzdro z lepšího materiálu s vysokou životností a vylučující zvuky z uvolněné přední nápravy. Další díly od Meyle většinou rovněž zdokonalují uchycení tlumičů, nebo zvětšují čepy řízení (pro Opel Astra G a Zafira), a tím nabízejí jejich delší životnost. Výrobky firmy Meyle jsou dostupné i na českém trhu. Ceny dílů jsou jen o málo vyšší než ceny běžných náhradních dílů, ale kdo si chce ojetý vůz ponechat delší dobu, jistě rád o této investici zauvažuje.

 

únor 2008

Výměna do tří dnů

Společnost AAA Auto prodloužila bezplatnou lhůtu na výměnu ojetého vozu na tři dny. Doposud byla v ČR výměna možná do 24 hodin. „Tuto užitečnou možnost výměny nabízíme u většiny našich vozů. Její přínos spočívá hlavně v tom, že náš zákazník získává možnost vyzkoušet si během 72 hodin zakoupený automobil lépe, než při běžné zkušební jízdě, a také si může v klidu ověřit, že vůz vyhovuje i jeho rodině,“ uvedl v této souvislosti viceprezident skupiny Matyáš Kořínek.

 

únor 2008

Co s airbagy po deseti letech?

První airbagy se v evropských vozech objevily již počátkem osmdesátých let, šlo o Mercedesy-Benz řady W123 a W126. Životnost airbagů tehdy byla stanovena na deset let, což později přejaly i ostatní automobilky. Dnes stáří deseti let dosahují již první vozy, které mají kromě čelních i boční airbagy. Původním představám výrobců by odpovídala preventivní výměna všech čtyř vaků. Závada, kterou by po letech mohly mít, nemůže být nahlášena kontrolkou systému, spočívá totiž ve stárnutí materiálu vaku i patrony, takže není zaručena dostatečně rychlá a důrazná aktivace. Určitě však nehrozí, že by airbagy třeba samy od sebe vystřelily a způsobily někomu zranění. Zmíněné snížení pasívní bezpečnosti je u vozů starších deseti let obecně považováno za akceptovatelné, proto ani značkové servisy, pokud k nim zavítá desetiletý vůz, jeho majitele o nutnosti výměny airbagů nepřesvědčují. Jednak by kvůli výši investice (airbag běžně stojí přes 10 tisíc Kč) těžko uspěly, jednak samy by s tím měly problém. Nevystřelené airbagy nelze totiž jen tak vyhodit do popelnice, protože jde o výbušný, tudíž velice nebezpečný materiál. Správně by měly být skladovány na bezpečném místě a poté za pomoci speciálního zařízení (řídicí jednotky a ochranné klece) odpalovány. Některé automobilky, aby se problémům s výměnami airbagů vyhnuly, raději servisním přípisem prodloužily jejich životnost na patnáct let.


Cedulky nařizující výměnu airbagů z aut radši zmizely

 

leden 2008

Nestresujte manželky se startováním

„Ty neslyšíš, jak ten startér kvílí? To neumíš pustit klíček když motor naskočí? Víš kolik to stojí?“ Takovými a mnoha podobnými výčitkami často stresujeme své manželky či partnerky, jako by pro ně řízení a obsluha automobilu nebyly dost náročné samy o sobě. Mnohé proto raději odevzdávají klíčky od vozu hlavě rodiny a jezdit s ním odmítají, protože poznat, kdy přesně motor naskočí, je nad jejich síly. Prochladlý diesel potřebuje pořádně roztočit, teplý chytá bleskově, stejně tak jiné je každé auto. Mnozí z nás mají představu, že když motor naskočí a řidič stále drží klíček v pozici start, tak se startér točí s motorem mnohem rychleji, než na co je stavěn a snadno se může zničit. Přitom pravda je mnohem méně drastická – startéry mají vždy volnoběžku, která právě tomuto zabraňuje a po rozběhu motoru odpojí pastorek od rotoru. A to kvílení nevyluzuje přetočený startér v agónii, nýbrž právě ona volnoběžka, zejména je-li špatně namazaná. Samozřejmě, že startér je možné spálit příliš dlouhým použitím, ale muselo by jít o naprosto nesmyslný běh v délce několika desítek sekund. Jedna či dvě sekundy navíc nemohou znamenat žádný problém.


Takto nějak se jistě tváří vaše žena, když jí vyčítate dlouhé startování. A má výjimečně pravdu.