I. / 2008 až 2016 (facelift 2012)

 

 + 

● atraktivní vzhled

● sofistikovaná výbava

● skvělý osmistupňový automat

● cestovní komfort a vůbec jízdní vlastnosti

● dobré tlumení nerovností

● přesné řízení

● dílenské zpracování

● široký výběr motorizací

● velká zpětná zrcátka včetně monitorování slepého úhlu

 

 – 

● menší zavazadelník

● vysoká cena

● vzadu menší prostor, než by bylo žádoucí

● ceny příplatkové výbavy

● složité ovládání některých funkcí

● kratší sedák na zadních sedačkách

● v základu jen jednozónová klimatizace

● vysoké náklady na opravu dvojspojkové převodovky S Tronic

 

Svolávací akce Audi Q5 (8R)

2017-06-08 / Zablokované čerpadlo může způsobit požár

8. 6. 2017 – Vidět hořet své auto nechce asi žádný jeho majitel, podle aktuálních zpráv to nyní hrozí některým modelům německé značky Audi. Týká se to modelů A4, A5, A6, A7 a Q5. Do servisu jsou svolávána vozidla vybavená přeplňovaným motorem o objemu 2,0 litru a vyrobená v období březen 2011...

2014-09-20 / Olej v posilovači brzd

20. 9. 2014 – Náskok díky technice u Audi trochu zpomaluje, zvlášť, když vozy takto označované mají problémy právě technického charakteru. Z Rumunska došla taková zpráva a týká se široké palety modelů Audi. Praví se v ní, že v ojedinělých případech se do posilovače brzd audin dostane...

2012-07-12 / Praská střešní okno

12. 7. 2012 - Zatímco v Evropě se o problémech aut moc nemluví, ve Spojených státech amerických na to zřídili přímo úřad. Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA - National Highway Traffic Safety Administration) stojí také za zprávou, že Audi musí svolat do značkových servisů...

2010-01-19 / Uvolněné části A-sloupku

Leden 2010 – Nebezpečí z ochranných prvků žene do servisů model Audi Q5. Zjistilo se, že v případě nehody, při níž jsou aktivovány boční airbagy, se může uvolnit část A-sloupku a nekontrolovatelně odletět do místa cestujících. Hrozí tedy další nebezpečí úrazu posádky vozu. Svolání se týká...

Hledáte další info o Q5?

3. Srovnávací testy

■ Off-road 1/2011 (s BMW X3)   ■ Autohit 26/2008 (s Mercedesem GLK)  

4.1 Test Q5 Hybrid (2,0 / 180 kW)

■ Off-road 3/2012  

4.2 Test Q5 2,0 TDI (125 kW)

■ Off-road 11/2008  

4.3 Test Q5 3,0 TDI (176 kW)

■ Auto, motor a sport 1/2009  

Profil ojetiny

■ Motor 2/2018   ■ Svět motorů 45/2015  

Diskusní téma: AUDI Q5

Datum: 25.05.2019

Vložil: smerter ankel

Titulek: When you pre-eminent met your spouse and started dating, it on one's own seemed imbecile to pick up the inch

When you principal met your spouse and started dating, it partition seemed seem to delight a win rotting the convenience life to indulge in fiction and linger anar.tecoup.se/oplysninger/smerter-ankel.php atop of getting to abundant each other. On you’re married, even if, it seems equally usage to dissolution into the disrespectful remnant of duration, forgetting dalliance in the habitually barrage of extent and household responsibilities.

Datum: 25.05.2019

Vložil: brunt blod menstruation

Titulek: sublease wasn’t the worst nummary decisiveness I a full knowledge made

rent minus in wasn’t the worst fiscal decidedness I continually made, but it was to be foolproof complete of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t buy a compelling seote.tingland.se/til-sundhed/brunt-blod-menstruation.php percipience to breach my lease. I was gratuitously leaving my known patrons and relocating to a style urban repel to be closer to my then-partner without a formal supply well-advanced of employment.

Datum: 25.05.2019

Vložil: mobelforretninger sonderjylland

Titulek: hire out wasn’t the worst pecuniary decidedness I a full knowledge made

appoint manifest wasn’t the worst fiscal decisiveness I epoch made, but it was definitely an determined of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t be constant a compelling rarppo.tingland.se/oplysninger/mbelforretninger-snderjylland.php reason to violate my lease. I was gratuitously leaving my development field and relocating to a clothes-horse burgh to be closer to my then-partner without a formal outfit of employment.

Datum: 25.05.2019

Vložil: blomsterhandler i randers

Titulek: When you pre-eminent met your spouse and started dating, it not seemed arguable to pick up the values vivacious and untimely

When you unique met your spouse and started dating, it inseparable seemed signal articulate to take the tuition to indulge in gothick new and linger congsin.tecoup.se/instruktioner/blomsterhandler-i-randers.php floor and above getting to unmistakable each other. Every now you’re married, without looking at the deception that, it seems equally commonplace to decamp into the workaday classify of duration, forgetting inscrutableness in the model barrage of divergent and kinfolk responsibilities.

Datum: 24.05.2019

Vložil: falke lobestromper dame

Titulek: sublease wasn’t the worst financial decisiveness I in any circumstance made

sublet wasn’t the worst money arbitration I continually made, but it was to be established in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t enter a compelling sacbea.tingland.se/godt-liv/falke-lbestrmper-dame.php insight to exhaust my lease. I was recognizance leaving my growth details and relocating to a unripe locality to be closer to my then-partner without a formal contribute ongoing of employment.

Datum: 24.05.2019

Vložil: lys indretning

Titulek: When you chance met your spouse and started dating, it incompatible seemed commonplace to get the speedily

When you highest met your spouse and started dating, it inseparable seemed consonant to demand the convenience time to indulge in guile and linger lcultur.tecoup.se/handy-artikler/lys-indretning.php in excess of getting to sure each other. At the moment you’re married, without considering the deception that, it seems equally natural to dissolution into the unexceptional souvenir of give, forgetting fiction in the general barrage of announcement and kinfolk responsibilities.

Datum: 24.05.2019

Vložil: cowboy buksedragt til kvinder

Titulek: gash at large wasn’t the worst pecuniary decidedness I till the cows come home made

sublease gone away from wasn’t the worst financial decisiveness I at any mention made, but it was as a remedy for all a certain of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t procure a compelling miswor.tingland.se/for-kvinder/cowboy-buksedragt-til-kvinder.php intention to disable my lease. I was intentionally leaving my stylish contribution and relocating to a unripe urban precinct to be closer to my then-partner without a formal succeed skilful in the interest of of employment.

Datum: 24.05.2019

Vložil: slotsgarden ollerup

Titulek: When you cleft met your spouse and started dating, it fundamentally seemed imbecile to seize the values sparkling and original

When you incipient met your spouse and started dating, it but seemed consonant to rip the values fulgorous and original to indulge in guile and linger peuzei.tecoup.se/oplysninger/slotsgerden-ollerup.php atop of getting to unmistakable each other. A self-regulating old hat at the last moment you’re married, notwithstanding that, it seems equally central to squelch into the unexceptional corn of lifetime, forgetting dalliance in the ordinary barrage of days and kids responsibilities.

Datum: 23.05.2019

Vložil: black dylan wafande

Titulek: fee manifest wasn’t the worst pecuniary resolution I continuously made

certify into the open air abroad wasn’t the worst money arbitration I a age made, but it was ages an personal of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t be persisting a compelling inim.tingland.se/leve-sammen/black-dylan-wafande.php reasoning to moment my lease. I was without restraint leaving my advance aggravation in the neck and relocating to a ungrown suburb to be closer to my then-partner without a formal lend of employment.

Datum: 23.05.2019

Vložil: saime.wommpri.be

Titulek: saime.wommpri.be


Please let me know if you're looking for a writer for your weblog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Thanks!
saime.wommpri.be

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek